Kawa z cykorii PDF Drukuj Email

Kawa z cykorii

Ranek z kubkiem kawy to miły początek dnia. Jednak picie kawy z kofeiną nie zbyt zdrowym sposobem na rozpoczęcie dnia. Istnieją jednak alternatywy. Popularna kawa zbożowa, kawa z orkiszu bądź kawa z cykorii to równie przyjemny sposób na przywitanie nowego dnia, a o wiele zdrowszy.

Cykoria to roślina uprawiana w ciepłych częściach Europy, Azji i Afryki. Jest to mało kaloryczna roślina, która potrafi zatroszczyć się o nasz organizm. Zawiera bowiem witaminy A oraz C, kwas foliowy oraz mangan. Bogata w błonnik przeciwdziała zaparciom.

Kawa z cykorii pomaga w problemach ze snem. Kobiety, które karmią piersią dzięki cykorii zwiększają produkcję mleka. Mangan zawarty w cykorii pomaga w odchudzaniu, dlatego roślinka ta jest coraz częściej polecana dla osób chcących zrzucić parę kilo. Dodatkowo cykoria ma dobrze przyswajalne żelazo więc warto sięgać po nią gdy cierpimy na anemię. Jest też źródłem beta-karotenu, potasu, miedzi i cynku.


Cykorie można kupić jako warzywo, bądź w postaci kawy, którą otrzymuje się z korzenia. Korzeń z cykorii suszy się, praży a następnie rozdrabnia, aby otrzymać aromatyczną kawę o mocnym palonym smaku.